Haber

İsveç’ten ‘meşru hedef’ yanıtı: Rusya büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Stockholm Büyükelçisi Viktor Tatarintsev’i bakanlığa çağırdı. Reuters haber ajansının haberine göre, büyükelçiliğin internet sitesinde İsveç’in NATO’ya katılması halinde “meşru hedef” haline geleceğinin belirtilmesi üzerine İsveç Dışişleri Bakanı, Rusya’nın bakanlık büyükelçisini çağırdı.

BÜYÜKELÇİ NE DEMİŞTİ?

Rusya’nın Stockholm Büyükelçisi Viktor Tatarintsev dün (28 Mart) yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması halinde ‘bunun Moskova için yasal bir amaç olacağını’ söyledi. Tatarintsev, iki ülkenin satın alınmasıyla “Rusya-NATO sınırının neredeyse iki katına çıkacağını” sözlerine ekledi.

Rus büyükelçi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bunun bir şekilde Avrupa’nın güvenliğini iyileştireceğini düşünen varsa, sonuçta düşman bloğunun yeni üyeleri olan Rusya, askeri dahil intikam adına önlemler alacaktır. olanlar” dedi.

Bu açıklamanın Stockholm’deki Rusya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yayınlanmasının ardından Büyükelçi Tatarintsev konuyla ilgili olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA SAVAŞTAN SONRA NATO’YA BAŞVURDU

24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından İsveç ve Finlandiya, 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için resmen başvurdu. Türkiye dışındaki tüm NATO ülkeleri, Finlandiya’nın başvurusunu parlamentolarında onaylarken, Türkiye ve Macaristan, İsveç’in NATO üyeliğini henüz onaylamadı. . (DIŞ HABERLER)

haber-osmaneli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu