Haber

Türkiye Elon Musk’a ceza verdi

Twitter’ın sahibi Elon Musk, bu şirketi devralırken Rekabet Kurulu’ndan izin almadığı için para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurulu’nun 2 Mart’taki toplantısında oybirliğiyle aldığı karara göre Musk, Twitter’ın 2022’de Türkiye’deki brüt gelirinin binde biri kadar idari para cezası ödeyecek.

Rekabet Kurulu, söz konusu kararın Twitter şirketinin devralınmasına ilişkin işlemin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11. maddesi uyarınca re’sen incelenmesi sonucunda verildiğini açıkladı.

Rekabet Kurulu, “bu maddeye dayanarak işlemin 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Gerektiren Birleşme ve Devralmalara İlişkin Tebliğ kapsamında izne tabi olduğuna” karar verdi. Süreçte önemli bir azalma olmaması nedeniyle işleme izin verildiği belirtildi.

Ancak bu işlemin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca “Rekabet Kurulu’nun izni olmaksızın” gerçekleştirilmesi nedeniyle, Musk’a “2022 yılı için Türkiye’de elde edilen brüt gelirin binde biri” tutarındaki idari harç ödendi. ceza verildi.

Rekabet Kurulu, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde cezaya Ankara İdare Mahkemelerinde itiraz edilebileceğini bildirdi.

Rekabet Kurulu, Türkiye’de faaliyet gösteren veya iştiraki bulunan uluslararası şirketlerin satışı veya birleşmesi gibi işlemleri de onaylamaktadır. Twitter’ın Musk tarafından satın alınması da Rekabet Kurulu’nun incelemesi kapsamında.

DW/CO,HT

haber-guneysu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu